AnasayfaÜye GirişiSSSSite HaritasıİletişimENGLISH

AB DESTEKLERİ

    Avrupa Birliği dünyada barışın, demokrasinin ve refahın artırılmasını hedeflemektir. 27 üyeli Avrupa Birliği (AB), insan hakları ve pazar ekonomisi konusunda ortak değerleri paylaşan ülkelerden oluşmaktadır. Gerek bu ülkelerin iç ekonomik ve sosyal gelişmelerine destek olmak gerekse ülkelerarası gelişmişlik düzeyini dengelemek amacıyla hibe ya da kredi şeklindeki çeşitli mali araçlar halinde önemli miktarlarda kaynak harcamaktadır. 27 üyeli Birlik demokrasi, insan hakları ve pazar ekonomisi konusunda aynı temel değerleri paylaşan ülkelerle ortaklıklar kurar. AB bu ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişmelerine çeşitli mali araçlarla finansal olarak katkı sağlar. Bu nedenle AB, aynı zamanda gerekli gördüğü hallerde üçüncü ülkelere de mali yardımlarda bulunmaktadır.

    Aralık 1999 tarihinde, Türkiye’nin AB üyeliğine aday ülke olarak resmen ilân edilmesinden bu yana, AB ile Türkiye ilişkileri hızla gelişmiştir ve gelişmeye devam etmektedir. AB Destekleri temel olarak Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) ve Birlik Programları adı altında iki sınıfta incelenebilir. 

    Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA)'ya ticari işletmelerin doğrudan başvuru yapması mümkün değildir. Ancak yapmayı düşündükleri faaliyetin türüne göre ticari işletmeler birlik programlarına başvuru yapabilir.

  • Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA)
  • Birlik Programları

» önceki sayfa