AnasayfaÜye GirişiSSSSite HaritasıİletişimENGLISH

ORTAK OLUNAN PROJELER

  OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROGRAMI

  Benimle Oynar Mısın? (2010-2011)

  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin ortak olduğu ve Trabzon Belediyesi tarafından 2010- 2011(12 ay) dönemlerinde yürütülen, 87.654,40 €’luk bütçeye sahip olan projede; bölgemizde elverişsiz çevre koşulları nedeniyle eğitimden yoksun kalan 36-48 aylık yaş grubuna giren 48 çocuğun, okul öncesi eğitim programları (Montessori Yaklaşımına Dayalı Eğitim Modeli) almasını sağlayarak, ailelerde okul öncesi eğitim anlayışında farkındalık oluşturmasına ve böylece çocuklarda okullaşma oranını yükseltilmesine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Proje kapasmında elverişsiz olarak belirlenen bölgeler seçilerek bu bölgelerde 1 Gezici Oyun Otobüsü ve 1 Oyun evi oluşturulmuş, bu evlerde 48 çocuğun Montessori uzmanları tarafından 6 ay boyunca eğitimi sağlanmış ve katılımcı ailelerede eğitiminönemi ile ilgili seminerler verilmiştir. Eğitimler sonunda katılım sağlayan ve yaşı uygun olan çocuklarında ana okulu eğitimlerine devamı sağlanmıştır.

   

  İNSAN KAYNAKLARININ GELİŞTİRİLMESİ OPERASYONEL PROGRAMI

  Geleceğe Yatırım İçin Kariyer Merkezi Projesi (2010-2011)

  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortak olduğu ve Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından 2010- 2011 dönemlerinde yürütülen ve 111.338,85 €’luk bütçeye sahip olan proje kapsamında Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde kariyer merkezi kurulması ve bu merkezde üniversite gençlerinin iş hayatına hazırlanması ve kariyer beklentileri konusunda rehberlik hizmetleri sunulması amaçlanmıştır. Proje kapsamında bölgenin en büyük üniversitesi olan Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan kariyer merkezinde 200 üniversite öğrencisi CV Hazırlama Teknikleri, Etkili Mülakat Teknikleri, Etkili İletişim Becerileri,Beden Dilinin Etkin Kullanılması, İkna ve Müzakere Teknikleri konuları gibi bir çok alanda alanında uzman eğitmenlerden eğitim almışlardır. Ayrıca bu gençlere Uluslararası taşımacılık, internet gazeteciliği, insan kaynakları, danışmanlık, bankacılık, iç mimarlık, denetim, AR-GE, reklamcılık, denetim, üretim, enerji, lojistik, pazarlama, dış ticaret, bilişim, turizm, hukuk ve satış alanlarında staj yapma imkanı sağlanmıştır. 2011 de tamamlanan proje kapsamında kurulmuş olan Kariyer Merkezi Halen faaliyetlerine aktif olarak devem eden sürdürülebilir bir merkez haline gelmiştir.


   AB Yolundaki Türkiye'ye Bilişim Gençliğinin Katkısı Projesi (2010-2011)

  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortak olduğu ve Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından 2010- 2011 dönemlerinde yürütülen, 111.831,05 €’luk bütçeye sahip olan projede işsiz gençlere "bilişim eğitim sertifikasyon programı” eğitimi verilerek onların istihdam edilebilirliklerini arttırılarak işgücü piyasasına katılımlarının desteklenmesi ve ayrıca yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile firmaların zorunlu olarak duyacağı "bilişim elemanı” ihtiyacına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda 15-29 yaş arası 50 kursiyere "Web Tasarımı”,”Web Programlama”, "Veri Tabanı Yönetimi”,”Grafik Tasarımı”, "Ftp, İnternet, Mail Yönetimi”, "Hukuk” konularında eğitim verilmiş ve bu kişilerin girişimlerde(kurum, kuruluş, KOBİ,kooperatif, dernek v.b), baroya bağlı avukatlık bürolarında ve web hizmeti veren firmalarda istihdam edilmelerine destek olunmuştur.


  Elektrik Ark Kaynağı İle Gençlerin İş Hayatına Bağlanması Projesi (2010-2011)

  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin ortak olduğu ve Trabzon Arsin OSB Müdürlüğü tarafından 2010- 2011(10 ay) dönemlerinde yürütülen, 137.824,56 €’luk bütçeye sahip olan projede işsiz gençlere kaynakçılık eğitimi verilerek onların istihdam edilmelerini sağlamak ve kaynakçılık sektöründe KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman ihtiyacını gidermeye katkı sağlamak amaçlanmıştır. Prokje kapsamında 15-29 yaş arası 50 kişiye kaynakçılık alanında eğitim verilmiş ve eğitimler sonunda ilgili konuda Türkiye’de tek yetki sahibi TÜRK LOYDU tarafından sertifikaları verilmiştir. Ayrıca eğitime katılan ve başarılı olan gençlerin endüstriyel sektördeki birçok farklı firmada istihdam edilmelerine destek olunmuştur.


  Ara Elemanlarının Yetiştirilmesi İle Mobilyacılık Sektörünün Canlandırılması" Projesi (2010-2011)

  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin ortak olduğu ve Trabzon Marangozlar ve Mobilyacılar Odası tarafından 2010- 2011(12 ay) dönemlerinde yürütülen, 256.588,69 €’luk bütçeye sahip olan projede EML Ağaç İşleri veya dengi bölüm mezunu işsiz gençlere teknik eğitimler vererek istihdam edilmeleri amaçlanmıştır. Proje kapsamında, 15- 29 yaş arası 80 işsiz genç Boya, Montaj, Mobilya ve İskelet Koltuk Tasarımı gibi bir çok teknik konuda eğitim almışlardır. Ayrıca eğitimlerde başarılı olan gençlerin bölgedeki Mobilyacılık Sektöründeki firmalarda istihdam edilmeleri sağlanmıştır.


  El Emeği Göz Nuru, Kadının Kurtuluşu Projesi (2010-2011)

  KTÜ Olgunlaşma Enstitüsü tarafından yürütülen projeye Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon Valiliği İl zel İdaresi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Çarşıbaşı Halk Eğitimi Merkezi, Şalpazarı Halk Eğitimi Merkezi, Trabzon Belediyesi, İstanbul Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı gibi birçok önemli kurum ortaklık etmiştir. 319.181,00 € bütçesiyle 2012 -2011(12 ay) dönemleri arasında yürütülen proje kapsamında Trabzon’da ikamet etmekte olan ancak bakım sorumlulukları ve tarla işleriyle uğraşmak zorunda bırakılan ve bu nedenlerden dolayı; sosyal hayatın dışında kalmış kadınlara belirli eğitimler vererek beceri kazandırılması ve istihdamlarının sağlanması amaçlanmıştır. Proje Kapsamında 165 kadına Trabzon İline ait yöresel el sanatları alanında geleneksel motiflere bağlı Keşan, Kaytan ve Çenti Dokuma, Gümüş ve Hasır Örücülüğü, Hediyelik Eşya, Ev Mefruşatı ve Aksesuarları, El Örgüleri ve Süsleme Teknikleri, Makine Örgüleri Tasarım ve girişimcilik konularında eğitimler ve seminerler verilmiştir. Eğitimlerin sonunda ayrıca kadınların ürettikleri ürünleri sergileyebilecekleri satış merkezi açılmıştır. Böylece bu kadınların sosyal yaşam alanlarında daha etkin, kendi becerilerinin farkında olan ve bu becerileriyle ekonomik yaşamda da yer edinen bireyler haline getirilmelerine katkı sağlanmıştır.


  İşsiz Kadınların Çocuk Bakımı Eğitimiyle İstihdam Edilebilirliğinin Arttırılması Projesi (2010-2011)

  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin ortak olduğu ve Trabzon Belediyesi tarafından 2010- 2011(12 ay) dönemlerinde yürütülen, 137.350,55 €’luk bütçeye sahip olan projede sosyal hayattan uzak kalmış, ekonomik sıkıntılar çeken işsiz kadınların çocuk bakımı alanında eğitim alması ile hem bu kadınlara beceri kazandırılması hem de bölgede önemli ihtiyaç duyulan kalifiye çocuk bakıcısı eksikliğinin giderilmesine katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Bu anlamda 20-40 yaş arası, işsiz 50 kadına "Dil Gelişimi Ve Etkinlikleri, Çocuk Sağlığı Ve İlkyardım, Çocuk Beslenmesi, Yaratıcılık Ve Yaratıcı Drama, Eğitsel Oyun Ve Eğitici Oyuncaklar, Diksiyon” alanlarında kapsamlı eğitimler verilmiş, ayrıca bölgedeki anaokulları/ kreşlerde staj yapma olanakları sağlanmış ve başarılı olan kursiyerlerin istihdamlarına destek olunmuştur. Böylece bölgede de bu alanda ihtiyaçlı olan ailelere bu kursiyerlerle buluşma imkanı verilerek bu ailelerinde ihtiyaçlarına önemli ölçüde cevap verilmiştir.

   

  HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI

  Yelken Sporu Ve Deniz Turizmi Geliştirme Projesi (2010-2011)

  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin ortak olduğu Trabzon Akçaabat Yelken İhtisas Kulübü tarafından 2010- 2011(12 ay) dönemlerinde yürütülen, 105.821,00 €’luk bütçeye sahip olan projede Türkiye standartlarının çok altındaki amatör deniz sporları ve aktivitelerin gelişmesi, dolayısıyla denize ilgilinin artırılması ile deniz turizminin gelişmesi ve ilgili kurumların gerekli olan yetişmiş insan gereksinimine katkıda bulunarak, bölgede bu alanda kurumsal bir çerçevenin oluşturulması amaçlanmıştır. Proje kapsamında yelken sporu ve deniz turizmine ilgili 50 kişi Temel denizcilik, yelkencilik, deniz ve yat turizmi konularında eğitim almıştır. Eğitim sonunda her bir katılımcı kendi başlarına yelkenli bir tekneyi kullanabilecek ve "Amatör Denizci Yeterlilik Belgesi” alabilecek bilgi ve beceri düzeyine ulaşmış kendilerine yeni bir sosyal alan ve istihdam şansı yaratabilecekleri alanlar oluşmasına katkı sağlanmıştır.

   

  SİVİL TOPLUM DİYALOĞU II - KÜLTÜR VE SANAT PROGRAMI

  From Nature To Art – Doğadan Sanata (2011-2012)

  Trabzon Belediyesi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzonspor, Müsiad veTrabzon Forum AVM gibi önemli kuruluşların iştirakçi olduğu, Femin Art Kadın Sanatçılar Derneği tarafından 2011-2012 (15 ay) dönemlerinde yürütülen projede, Trabzon ve Almanya’nın Essen şehrinde yapılan çeşitli ebru ve kök boya etkinlikleri yapılmıştır. Proje kapsamında Trabzon’da kök boya çalışmaları için 1 adet bahçe ve 1 adet atölye kurulmuştur. Proje ortağı Almanya’dan Atavus EV. Derneğindeki kök boya uzmanı tarafından Trabzon’da ve çevre illerde kök boya çalıştayları gerçekleştirilmiş, çalıştaylarda üretilen kök boyalarıyla resimler yapılmış, kök boya ve kullanım alanları hakkında bilgilendirme semineri verilmiştir. Aynı şekilde Almanya’nın Essen şehrinde, Trabzon’dan gelen Ebru uzman tarafından Ebru çalıştayı düzenlemiş ve seminer verilmiştir. Proje sonunda İki bölgede yapılan kök boya resimleri ve ebru çalışmaları Trabzon’da ve Essen’de sergilenmiştir. Proje sayesinde iki derneğin üyeleri, bölge halkı ve özellikle çocuklar açısından iki bölgede ebru ve kök boya hakkında farkındalık yaratılarak iki ülke arasında diyalog kurulmasına katkıda bulunulmuştur.

» önceki sayfa